Dlaczego warto wykonywać przysiady?

Przysiady są jednym z najlepszych ćwiczeń, jakie możesz wykonywać nie tylko na siłowni. Są tak wartościowe, ponieważ angażują wiele różnych mięśni w twoim ciele. Mimo faktu, że są kojarzone głównie z treningiem mięśni nóg, tak naprawdę zapewniają pełny trening ciała poprzez zaangażowanie wszystkich głównych grup mięśniowych do wykonania tego ruchu. Korzyści płynące z przysiadów wykraczają poza samo budowanie mięśni. Doskonale nadają się również do poprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego, poprawy równowagi i budowania mocniejszych kości.

Najpopularniejsze rodzaje przysiadów

Przysiady ze sztangą z tyłu to popularne ćwiczenie siłowe, które jest ukierunkowane na mięsień czworogłowy uda, mięśnie dwugłowe i pośladki. Wykonywane są ze sztangą na plecach ułożoną na jedną z dwóch sposób: High Bar (sztanga na barkach) lub Low Bar (sztanga na połowie łopatki).

Goblet squat to odmiana przysiadu, w której trzymasz ciężar (zwykle kettlebell) przed klatką piersiową. To świetny wariant przysiadu dla początkujących adeptów treningu siłowego, którzy dopiero zaczynają przygodę z treningiem z obciążeniem

TRX Squat to świetne ćwiczenie dla początkujących, które można wykonać w dowolnym miejscu i czasie. Wymaga zastosowania pasów do treningu w podwieszeniu (TRX) lub kółek gimnastycznych, które pomagają odciążyć nogi podczas wykonywania przysiadów.