Dlaczego warto wykonywać treningi metaboliczno-kondycyjne (Metcon)?

Standardowe treningi cardio mogą być czasochłonne i nudne. Ale nie wrzucaj wszystkich „cardio” do tej samej kategorii. Inteligentne treningi metcon sprawią, że będziesz sprawniejszy, bardziej odporny i będziesz wyglądać lepiej. Jeśli nie masz do tego motywacji, lub nie jesteś przekonany poniższe powody sprawią, że zmienisz zdanie i swoje nastawienie.

Metcon: dlaczego warto?

Zwiększona wydajność pracy

Niezależnie od tego, czy ćwiczymy wytrzymałość tlenową, czy beztlenową, zwiększamy nasz potencjał wydajności pracy. Zdolność do pracy to zdolność naszego organizmu do pozytywnego tolerowania, adaptacji i regeneracji po treningu.

Im lepsze parametry naszego poboru tlenu i sprawniejsi jesteśmy, tym dłużej wytrzymamy podczas naszych zestawów treningowych i tym więcej całkowitej pracy będziemy w stanie wykonać. Im większa jest twoja zdolność do pracy i im większe obciążenia może znieść twoje ciało, tym potężniejszy się stajesz.

Rozwija wiele systemów energetycznych

Trening metaboliczno-kondycyjny daje nam możliwość trenowania wszystkich naszych systemów energetycznych w ciągu danego tygodnia treningowego. Jeśli na treningu zawsze pracujesz z ciężarami, używasz głównie systemów fosfagenowych i glikolitycznych, ale zaniedbujesz swój system tlenowy.

Dodatkową korzyścią dynamicznego treningu energetycznego systemu aerobowego w porównaniu z tradycyjnym cardio w stanie stacjonarnym jest wszechstronność treningu, a w konsekwencji zachowanie i potencjalny wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej.

Najprostszym przykładem jest sprint, ale może on również obejmować połączone metody, takie jak pchanie sań i noszenie z obciążeniem, pojedyncze modalności, takie jak pływanie i bieganie, interwały o wysokiej intensywności, trening mieszanych modalności, wytrzymałość strongmana i wiele innych.

trening metaboliczny buduje atletyczną sylwetkę
Trening metaboliczno-kondycyjny buduje wspaniałą sylwetke

Szybsza regeneracja

Krążenie i ruch między sesjami treningowymi faktycznie przyspieszają proces regeneracji, eliminując gromadzenie się odpadów, usuwając toksyny, utrzymując giętkość mięśni i zmniejszając DOMS’y.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, leżenie przez cały dzień nie jest najlepszą formą regeneracji po ciężkim treningu. To jest różnica między regeneracją pasywną a regeneracją aktywną.

Pływanie, jazda na rowerze, lekkie bieganie, spacery, piesze wędrówki, kajaki, jazda na rolkach to realne użyteczne opcje poprawiające regeneracje. Jeśli twoje ciało nie jest bardzo obolałe, umiarkowany trening aerobowy i beztlenowy sprint może również zadziałać. W zupełności wystarczy też jakiś interwał na ergometrze wioślarskim lub narciarskim.

Wzrost długości życia

Atletyczna, muskularna sylwetka i podnoszenie dużych ciężarów jest wspaniałe, ale jeszcze lepsze jest cieszenie się sprawnością i życiem dłużej. Oczekiwana długość życia jest bezpośrednio związana z naszą sprawnością tlenową i może zapobiegać przedwczesnej śmierci poprzez zmniejszanie ryzyka chorób serca, udarów mózgu i stanów zapalnych.

Trening metaboliczno-kondycyjny poprawia również gęstość mitochondriów: coś, co stanowi prawdziwą elektrownię energetyczną Twojego organizmu. Mniej mitochondriów oznacza niższą produkcję ATP, niższą zdolność oksydacyjną, zmniejszoną obronę antyoksydacyjną i osłabiony układ odpornościowy, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Przykładowy trening METCON

Poniżej propozycje treningu metaboliczno-kondycyjnego w stylu HIIT (interwału o wysokiej intensywności) dla początkujących i zaawansowanych:

Początkujący:
Przez 20 minut, co 2 minuty wykonaj: 10 Swingów oburącz, 10 Burpees z przeskokiem przez kettlebell, 30 przeskoków przez skakankę. Pozostały czas przeznacz na odpoczynek

Zaawansowany:

Przez 20 minut, co 2 minuty wykonaj: 5x zarzut sztangi ze zwisu, 5 Burpees przez sztangę, 5 wskoków na skrzynię. Resztę czasu przeznacz na odpoczynek.