Sezon na trening w plenerze tuż tuż

Nieco opóźniona i zimna wiosna nie sprzyjała dotychczas aktywności outdoorowej, jednak zaraz po majówce temperatury w końcu zaczną przypominać te, których można oczekiwać po maju w Polsce. Warto więc przemyśleć na jakie sposoby chcemy być aktywni outdoorowo w tym roku. Opcji jest wiele, zaczynając od klasycznego biegania po okolicznych parkach i lasach, przez wędrówki i wspinaczkę górską po różnego rodzaju sporty mniej lub bardziej ekstremalne – jak kolarstwo górskie, downhill czy wspinaczkę skałkową. Poniżej kilka pomysłów na trening poza murami siłowni.

Bieganie w plenerze

Bieganie jest jedną z najpopularniejszych aktywności poza murami. Nie bez przyczyny – bieganie ma bardzo niski próg wejścia w aktywność (wymaga tylko odpowiednich butów i odrobiny samozaparcia), a w każdym miejscu działają kluby biegowe które zrzeszają fanów tego rodzaju aktywności.

Przygodę z bieganiem warto zacząć od nauki prawidłowej techniki biegu – idealnie z trenerem – oraz… krótkich dystansów. Nie warto się w pierwszym sezonie rzucać na maratony, czy nawet półmaratony, a zacząć od odcinków 3-5 kilometrowych, stopniowo zwiększając dystanse wraz ze wzrostem adaptacji do tego wysiłku.

Jazda na rolkach

Jazda na rolkach

Jeżdżenie na rolkach jest jedną z najprzyjemniejszych aktywności – nie wymaga dużych nakładów finansowych, bo zakup rolek nawet w renomowanym sklepie – takim jak np. katowicki Snow4Life – nie zrujnuje żadnego budżetu nawet kiedy wybierzemy rolki K2 czy innych najbardziej znanych producentów. Warto tutaj pamiętać o zakupie kompletu ochraniaczy i kasku, chroniącego głowę. Pewnym minusem tej aktywności dla osób odchudzających się będzie stosunkowo niska ilość kalorii spalanych na godzinę – spalimy ich znacznie więcej biegając czy jeżdżąc na rowerze. Plusem jednak jest to, że nie ma przeciwwskazań do tego, by jeżdzić na rolkach kilka godzin 🙂

wycieczka górska
Wędrówki górskie jako aktywność outdoorowa

Wędrówki górskie

Wędrówki w górzystym terenie są deskonałym pomysłem dla osób, które chcą jednocześnie wyraźnie wzmocnić siłę nóg, zbudować wspaniałe łydki i przy okazji nabrać wytrzymałości tlenowej. Ilość kalorii spalanych na godzinę również jest znacząca, a całodzienna wyprawa górska może oznaczać nawe 5000 spalonych kalorii u mężczyzn o średniej budowie ciała.

Jeśli brakuje Ci pomysłu na pierwsze wycieczki w góry, pomocna może okazać się baza miejsc wartych odwiedzenia na portalu górskim InformatorGórski.pl. Znajdziemy tam propozycje wycieczek w Beskidy, Sudety, Tatry i w Góry Europy.

trening w plenerze
Trening w pleerze

Trening funkcjonalny w plenerze

Do treningu funkcjonalnego w plenerze idealnie nadadzą się opisane przez nas niedawno taśmy trx, ale także odważniki kettlebells oraz umiejętności wyciągnięte z treningu street workout. W przypadku tego ostatniego w wielu miastach, oraz w wybranych plażach i miejscach rekreacyjnych znajdziemy specjalnie przygotowane „małpie gaje”. Nawet jeśli nie mamy do dyspozycji żadnego małpiego gaju, to warto pamiętać że natura może nam pomóc w treningu – nic nie stoi na przeszkodzie by podciągać się wykorzystując np. grubą gałęź, lub wykorzystać taki konar do zaczepienia taśm TRX.