TRX – Twoja poręczna siłownia

Trening z taśmami TRX został spopularyzowany na początku XXI wieku jako coś nowatorskiego i funkcjonalnego. O ile z tym drugim nie sposób się nie zgodzić, o tyle „nowatorstwo” jest nieco przesadzone ;), Taśmy TRX to tak naprawdę nieco „zmodernizowane” kółka gimnastyczne, które były znane ponad 100 lat temu, a gimnastyka z wykorzystaniem kółek gimnastycznych była obecna na olimpiadzie w 1924 roku.

Historia treningu w podwieszeniu

Taśmy TRX w swoim obecnym kształcie zostały stworzone przez Randy’ego Hetricka, byłego amerykańskiego komandosa. Randy szukał rozwiązania, które umożliwiałoby mu trening w każdych warunkach – w wielu misjach wojskowi nie mają do dyspozycji żadnej formy siłowni, a bez treningu siłowego łatwo stracić tężyznę fizyczną.

Herick rozpoczął tworzenie swojego systemu przeprowadzając eksperymenty, w trakcie których korzystał z tego, co miał pod ręką, czyliz pasów nośnych od karabinów i innego sprzętu wojskowego.

Komercyjna wersja TRX pojawiła się na rynku w 2005 roku i stała się niemal od razu hitem. W wielu klubach w Polsce prowadzone są zajęcia z wykorzystaniem TRX, w Polsce działa tez bardzo prężna grupa instruktorów.

Plusy i minusy treningu z TRX

Zalety wykorzystania taśm TRX w treningu to przede wszystkim mobilność systemu, szerokie możliwości adaptacji poziomu trudności do możliwości ćwiczącego oraz bardzo szeroka gama możliwych do wykonywania ćwiczeń. Minusem jest ograniczona możliwość wywoływania odpowiednego bodźca treningowego w przypadku treningu nóg – do dyspozycji w treningu z TRX mamy wyłącznie masę własnego ciała, a ona już u osób średnio-zaawansowanych jest zbyt niska by wywołać bodziec wymuszający adaptację.

Do minusów można zaliczyć także wysoką cenę zakupu taśm TRX, jednak na szczęście na rynku dostępne są alternatywne konstrukcje które były całkiem dobrze opisane w poradniku na stronie Fitnessowy.NET [link]

Przykładowy trening z TRX

Przykładowy trening z TRX